Jak pozbyć się swędzenia brody ?

Uporczywe swędzenie skóry pod brodą jest jedną z najczęstszych dolegliwości jaka dopada (szczególnie) początkujących brodaczy. Z początku zaczyna się niewinnie, podczas wyrastania pierwszych włosów na brodzie łuska włosa przebija skórę czym powoduje delikatny dyskomfort. Później, włosy zaczynają stawać się na tyle długie, że zaczynają dotykać swoimi ostrymi końcami skóry czym powodują podrażnienia. Do tego dochodzi jeszcze przesuszenie skóry spowodowane wyjałowieniem policzków przez cebulki włosów, które potrzebują “budulca” dla dłuższego zarostu, aż kończy się na łupieżu, zaczerwienieniu skóry i w końcu zapaleniu skóry i mieszków włosowych.
 
Ale czy zawsze musi tam być? Czy każdy brodacz boryka się ze swędzeniem skóry? Oczywiście, że nie! I w dzisiejszym artykule pomożemy wam uniknąć tego przykrego doświadczenia.
 
 

 

 

1 Dlaczego broda swędzi ?

Swędzenie skóry pod brodą może mieć różne przyczyny i w zależności od konkretnej osoby może występować z inną intensywnością, ale najczęściej jest to spowodowane:

 

  • Sucha skóra: Jeśli Twoja skóra jest sucha i słabo odżywiona to szczególnie przy posiadaniu brody, może ona zacząć swędzieć i się łuszczyć. Powodów suchej skóry może być wiele, poczynając od źle dobranych i zbyt wysuszających kosmetyków do mycia, poprzez brak odpowiedniego natłuszczenia naskórka aż po spożywanie podczas dnia zbyt małej ilości płynów.
  • Zapalenie skóry: Najczęściej wynika z braku odpowiedniej higieny brody, w tym rzadkim jej myciu czy nakładaniu jednego kosmetyku na drugi bez uprzedniego zmycia poprzedniego. Zapaleniu może też sprzyjać drastycznie przesuszona skóra, która z czasem zacznie pękać i otwierać się na wszelkie drobnoustroje, które pod zarostem będą miały idealne warunki do rozwoju.
  • Brak szczotkowania: Nasza skóra się starzeje, niszczeje i w finale łuszczy. Są to naturalne procesy, które jeśli zachodzą bez żadnych przeszkód są dla nas bardzo korzystne i są dla nas niezauważalne. Jednak przy posiadaniu brody złuszczony naskórek nie ma jak wydostać się poza gęsty zarost i pozostaje na powierzchni skóry czym doprowadza do swędzenie skóry i zakażeń.
  • Źle dobrane kosmetyki: Kosmetyk kosmetykowi nie jest równy. I to, że teoretycznie należą do tej samej grupy produktów jak np. olejek do brody czy szampon do brody, to nie znaczy, że będą tak samo działały i w równym stopniu przyniosą korzystne rezultaty. Najczęściej jest tak, że zmiany skórne zaczynają pojawiać się właśnie po zmianie kosmetyku na inny. I najszybszym lekarstwem, może okazać się po prostu zrezygnowanie z tego co nas uczula i powrót do sprawdzonych kosmetyków. Dzieje się tak ponieważ nie zawsze kosmetyki do brody jakie znajdziemy w sklepach będą wegańskie, ekologiczne czy pozbawione chemicznych “ulepszaczy”. A każda z tych rzeczy zawsze zamiast pomagać będzie szkodzić.
 

2 Jak zapobiegać swędzeniu brody

  • Myj swój zarost regularnie, nie rzadziej niż co drugi dzień
  • Bardzo dokładnie wypłukuj z brody pozostałości szamponu i zanieczyszczeń
  • Używaj tylko Szamponów do brody, nie tych do włosów
  • Po wysuszeniu brody i skóry wetrzyj w skórę pod zarostem dobry olejek do brody
  • Przynajmniej 2 razy dziennie szczotkuj przez min. 2 minuty swoją brodę