Dlaczego zapach kosmetyków jest ważny?

Znalezienie odpowiedniego dla siebie kosmetyku to wcale nie taki prosty wybór. W dzisiejszych czasach wybór jest wprost olbrzymi i każdy zachęca, że to właśnie jego kosmetyk będzie dla Ciebie najlepszy. I jak się okazuje, to właśnie ta zachęta, recenzja czy opinia drugiej osoby zazwyczaj przeważa o zakupie. I teraz zagadka – jakie dwa najczęstsze pytania w takiej sytuacji padają z ust zainteresowanego? Jakiej firm jest to kosmetyk? i jak pachnie?
 
Pytanie dotyczące producenta jest trochę podświadome, ponieważ w ten sposób chcemy sprawdzić nasz stosunek do danej firmy. Jeśli wspomnienia związane z innymi produktami tego producenta są dla nas pozytywne to już na starcie każdy kolejny produkt ma przewagę. Jeśli natomiast ta firma czy jej produkty kojarzą nam się nie najlepiej, to od razu zaszufladkujemy tak wszystkie pozostałe ich kosmetyki. Pytanie o firmę jest więc wstępną selekcją subiektywnych skojarzeń, która nic nie ma wspólnego z danym kosmetykiem. Natomiast drugie pytanie to już zupełnie inna sprawa. I nią się dzisiaj zajmiemy 🙂
 
 
 

 

 

Zapach ma znaczenie

Zapach jest dla nas tak ważny, ponieważ ma silny wpływ na nasze emocje, wspomnienia i percepcję świata. Nasz nos jest bardzo wrażliwy na różnego rodzaju zapachy i jest bezpośrednio połączony z mózgiem, co oznacza, że każdy zapach jaki czujemy jest szybko przetwarzany, analizowany i zapamiętywany. Jest więc on swojego rodzaju kolejnym nośnikiem informacji tylko tym razem nie zapisanych werbalnie czy za pomocą obrazu tylko emocji i skojarzeń.
 
Nasza uwaga przykładana do zapachów jest też bardzo silnie skorelowana z naszym instynktem, który do dziś stanowi resztki naszych atawistycznych doświadczeń. I nie jest to absolutnie nic złego, wręcz przeciwnie jest to jedna z cech, która zapewniła nam przetrwanie i do dziś często ratuje nam zdrowie lub nawet życie.
 
Zatem nasz nos i zmysł węchu jest nieodzownym towarzyszem naszego codziennego życia i równie dobrze może ostrzec nas przed niebezpieczeństwem związanym z wyciekiem gazu czy pożaru, jak i na podstawie miłych skojarzeń zainteresować nas drugą osobą czy wprawić nas w dobry nastrój. Dlatego pytanie o zapach kosmetyku jest tak bardzo zasadne i ważne.
 

Zapach w kosmetykach

Rola zapachu w kosmetykach jest dwojaka. Po pierwsze często w ten sposób maskowane są zapachów składników, które na dany kosmetyk się składają. A musicie wierzyć, że część składników pomimo genialnych właściwości i wręcz niezastąpionego działania, delikatnie rzecz ujmując, nie przyciągają zapachem 🙂 Dlatego pierwszym powodem jest poprawienie klientowi doznań związanych ze stosowaniem danego kosmetyku. Drugi powód jest już związany stricte z naszymi gustami i chęcią pachnięcia w odpowiedni sposób. Ponieważ musicie wiedzieć, że korzystają z perfum czy silnie pachnących kosmetyków, jest niczym innym jak “założenie” na siebie emocji jakie inni będą odczuwać w naszym towarzystwie. I jeśli nigdy nie myśleliście o tym w ten sposób to na początku może być wam to ciężko przyjąć ale jest na to prosta metoda 🙂 Na pewno kiedyś spotkaliście w swoim życiu ludzi, którzy używali taki perfum, że chcieliście się wobec nich zachowywać w określony sposób, np. stanąć bliżej nich ponieważ przyciągał was zapach. Albo na podstawie zapachu w pierwszej myśli określiliście daną osobę jako elegancką albo lubiącą sport, dojrzałą albo młodą. Czasem staje się jednak zupełnie przeciwnie, czyli zapach może być dla was tak odrzucający, że nie chcemy przebywać w otoczeniu danej osoby, albo odbieramy ją jako pozbawioną dobrego gustu czy smaku. I to właśnie jest wpływ jaki wywierają na nas zapachy. Dlatego wybór odpowiedniego często nastręcza nam tylu problemów.
 
 

Jak są rodzaje zapachów w kosmetykach ?

1. Kosmetyczne – to takie który po prostu kojarzymy z naturalnym aromatem kosmetyku
2. Kwiatowe – rzadko występują w męskich kosmetykach, ale występują: róża, jaśmin.
3. Cytrusowe – orzeźwiające i soczyste, zapachy cytrusów takich jak pomarańcze, cytryny i grapefruity – Alpha i Omega
4. Drzewne – ciepłe i ziemiste, zapachy drzew takich jak cedr, sandałowiec i wetyweria – Black Circle
5. Orientalne – są bogate i tajemnicze, zapachy takie jak bursztyn, piżmo i wanilia – Smoky Amber
6. Zielone – świeże i naturalne, zapachy roślin takich jak świerk, mięta i eukaliptus – Lumberjack
7. Owocowe – słodkie i pobudzające, takie jak: maliny, brzoskwinie, śliwka, marakuja – INKrebel
8. Przyprawowe – intensywne i korzenne, zapachy przypraw takich jak cynamon, goździk i kardamon – Winter Tobacco
 
Oczywiście, te kategorie zapachów są ze sobą bardzo częst0 mieszane i łączone, tworząc bardziej złożone i ciekawsze zapachy a ich zestawienia zależą od indywidualnych preferencji czy potrzeb jakie chcemy zaspokoić, ale jedno zawsze będzie niezmienne. Najczęściej sięgamy po zapachy, które już znamy, są zbliżone do tych, które lubimy albo są po prostu bezpiecznym wyborem. I niestety z racji, że to popyt kształtuje podaż, producenci najczęściej takie zapachy dodają do kosmetyków: znane, sprawdzone i uniwersalne.
 
Ale jeśli masz w sobie duszę buntownika, nie boisz się przygód bądź po prostu Twój gust jest bardziej wysmakowany – Zapraszamy do zapoznania się z naszymi Nowoczesnymi Kompozycjami.