Jak prawidłowo używać olejek do brody?

Olejek do brody to najważniejszy kosmetyk w asortymencie każdego brodacza. Ten kosmetyk do brody niweluje irytujące uczucie swędzenia skóry pod zarostem oraz odżywia nasz zarost i skórę twarzy. Ale nawet najlepsze olejki do brody nie dadzą pożądanego efektu jeśli nieodpowiednio ich używasz. 

 

beard oil

 

1. Umyj i wysusz brodę

Mycie brody jest pierwszym i ważnym elementem higieny zarostu. Mycie brody ma na celu odświeżenie naszej brody oraz wymycie z niej resztek kosmetyków. Sięgając po odpowiedni szampon do brody kieruj się przede wszystkim ich naturalnym składem, delikatnymi formułami i łatwym wymywaniem z brody. Po dokładnym umyciu brody, osusz ją delikatnie ręcznikiem i przystąp do jej suszenia za pomocą szczotki i suszarki z chłodnym nawiewem.  Pamiętaj, żeby olejek do brody nakładać wyłącznie na suchy zarost.

TIP: Olej nie połączy się z wodą, więc jedyny efekt jaki osiągniesz stosując go na wilgotny zarost to tłusty film. Nie dasz kosmetykowi szansy aby jego składniki aktywne wchłonęły w głąb włosa.

2. Nałóż olejek

Jak dużo użyć olejku do brody? I w jaki sposób go nakładać? 
Bardzo dużym błędem jest stosowanie zbyt dużej ilości kosmetyku. Broda wtedy jest oblepiona, ciężka i nieatrakcyjnie wygląda. Najlepszym sposobem jest wyciśnięcie małej dozy olejku i dokładne rozprowadzenie go w dłoniach. Powinno ci to zająć około 10 sekund. Następnie wmasuj olejek w brodę zaczynając od jej podstawy, kierując się od gardła w górę szczęki a następnie na boki. Rozprowadzając olejek skup się na tym, by olejek dotarł do skóry pod zarostem. Resztkę olejku rozprowadź od „góry” brody modelując dłońmi kształt żuchwy i wąsy. Jeśli stwierdzisz, że użyłeś za mało olejku, zawsze możesz dobrać jedną dozę więcej i ponowić etap.

3. Wyczesz brodę

Sięgnij po szczotkę lub grzebień i dokładnie rozczesz brodę. Pozwoli to na jeszcze dokładniejsze rozprowadzenie olejku po brodzie, oraz nada brodzie wstępny kształt. Po zakończeniu rozczesywania brody, jeśli zostało ci jeszcze trochę olejku na dłoniach możesz raz jeszcze dłońmi wygładzić brodę formując jej kształt.

 

WAŻNE

 

Wybieraj tylko takie olejki do brody, w składzie których nie znajdziesz olejów komadogennych (czyli takich, które nie zapychają porów skóry). Dzięki temu pozwolisz swojej skórze swobodnie oddychać, nie będzie ona zmuszona do nadmiernego wydzielania sebum, a co za tym idzie, przetłuszczenia brody. Jeśli niestety sięgniesz po olejki komedogenne to już nawet minimalną ich ilością możesz zatkać pory skóry oraz łuskę włosa uniemożliwiając im tym samym ich normalną pracę.

 

4. Podczas dnia

Niepolecane jest dotykanie dłońmi czy palcami brody podczas dnia. Jeśli zauważysz, że Twoja broda wymaga poprawy, przeczesz ją kartaczem albo szczotką do brody, ale nigdy nie rób tego samą dłonią.